Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych
Pierwsza pomoc przy oparzeniach słonecznych

Latem nasze ciało jest narażone na silną ekspozycję na słońce, dlatego bardzo często występują oparzenia słoneczne. Obecny jest rumień, obrzęk, liczne pęcherzyki, pieczenie i świąd skóry.


Jak uniknąć oparzeń słonecznych?
Aby uniknąć oparzeń słonecznych, należy stosować kremy z filtrami do odpowiedniego typu skóry. Są one bardzo ważne w celu ochrony skóry przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych. Bardzo ważne jest, aby te kremy aplikować co 1,5h, gdyż pod wpływem promieni słonecznych tracą swoją skuteczność. Tak samo korzystne jest używanie doustnych lub stosowanych miejscowo preparatów przygotowujących do opalania. Należy również używać okularów przeciwsłonecznych z filtrami UVA i UVB. Jak również należy konieczne jest zakrywanie miejsc, które są najbardziej narażone na oparzenia grzbiet, klatka piersiowa. Nie wolno zapominać aplikować preparaty ochronne na okolicy oczu (powieka górna i dolna), ustach (szybko tracą wilgotność i ulegają oparzeniom), małżowinach usznych(szybko ulegają oparzeniom).

Jak załagodzić objawy oparzenia?

  • przede wszystkim po ekspozycji ocenić wygląd rumienia,
  • po kąpieli słonecznej należy wziąć chłodny prysznic,
  • na podrażnione miejsca bardzo dobrze sprawdzają się okłady z zimnego jogurtu lub kefiru,
  • w przypadku leczenia miejscowego smarować skórę bardzo często, co dwie godziny,
  • stosować produkty po opalaniu są to preparaty zawierające: składnik o działaniu przeciwzapalnym, środek znieczulający, substancje odświeżające, składniki nawilżające, środek gojący, które zawierają witaminę E, alantoinę lub pantenol,
  • jeśli ból jest silny należy stosować leki przeciwbólowe (paracetamol),
  • nie narażać skóry na słońce następnego dnia.

Korzystanie z kąpieli słonecznych powoduje wysuszenie i złuszczenie skóry. Wskazana jest pielęgnacja skóry preparatami nawilżającymi, regenerującymi, odżywczymi, neutralizującymi wolne rodniki. Dzięki nim unikniesz nieprzyjemnych i bolesnych skutków opalania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl