Jak poradzić sobie z rozstępami?
Jak poradzić sobie z rozstępami?

Rozstępy to linijne zmiany, wyglądem przypominające blizny. Występują często u kobiet ciężarnych (szczególnie po 6 miesiącu ciąży), u nastolatków w okresie dojrzewania, u osób otyłych, a także po stosowaniu steroidów miejscowo i ogólnie.


Powstawanie rozstępów
Rozstępy powstają przy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie włókien kolagenowych i prowadzą do zmniejszenia sprężystości i elastyczności skóry. Jednym z czynników sprzyjających uszkodzeniu włókien tkanki łącznej jest długotrwałe rozciąganie skóry związane z nagłym przyrostem masy – tkanki tłuszczowej i mięśniowej. Bardziej predysponowane do powstania rozstępów są młode kobiety o jasnej karnacji, z uwagi na zwykle delikatniejszą i cieńszą skórę. Z wiekiem u tej samej osoby tendencja do powstawania nowych zmian (np. w drugiej ciąży) jest mniejsza.

Profilaktyka i postępowanie
Leczenie rozstępów jest trudne. Najlepsze rezultaty uzyskuje się we wczesnych stadiach, a więc przy świeżych zmianach, jeszcze o zabarwieniu czerwonym lub różowym.


Bardzo istotna jest profilaktyka, czyli:

  • utrzymanie należytej masy ciała, tzn. wskaźnik BMI poniżej 24,9,
  • aktywność fizyczna – regularne, nie wyczynowe i nie siłowe ćwiczenia z obciążeniem,
  • masaże: automasaż w domu i masaże w gabinecie – zwłaszcza w okresach predysponujących do powstawania rozstępów,
  • zabiegi uelastyczniające i pojędrniające skórę,
  • ochrona przed czynnikami środowiska (UV, przegrzanie, niskie temperatury),
  • kontrola gospodarki hormonalnej – ewentualnie hormonalna terapia zastępcza, zgodnie z zaleceniami lekarza,
  • stosowanie preparatów przeciw rozstępom w okresie największego ryzyka ich powstania, a więc w ciąży, w leczeniu otyłości, przy zaburzeniach hormonalnych.


Produkty kosmetyczne i higieniczne
Zapobiegawczo używa się produktów, które nadają skórze gęstość i zmniejszają ryzyko pękania włókien. Produkty te zawierają przede wszystkim: wyciągi roślinne, szczególnie wyciąg ze skrzypu, w którego składzie jest krzem organiczny, działający na fibroblasty, zwiększając ich zdolność do syntezy białek. Inne wyciągi (bluszcz, przywrotnik) mają ograniczoną skuteczność, jednak podłoże, które je zawiera, wywiera korzystny wpływ na ograniczenie zmian. Typowe preparaty zawierają zwykle wyciąg ze skrzypu, bluszczu, przywrotnika. Również używane są wyciągi z diabelskiego szponu i aloesu ze względu na ich właściwości gojące.
Substancje tłuszczowe zmiękczają i ułatwiają masaż. Są to w szczególności: olejek z wiesiołka, masło karite, wielonienasycone kwasy tłuszczowe.


Aminokwasy są włączane do wielu składów jako komórkowe substancje odżywcze w celu pobudzenia syntezy fibroblastów (w szczególności działają prawie wyłącznie powierzchniowo ze względu na bardzo słabe zdolności penetracji warstwy rogowej naskórka).


Substancje antywolnorodnikowe i stymulujące, takie jak witaminy E i A.

Leki
Stosuje się również leki na bazie:
N-Acetylohydroksyproliny (Jonctum), która aktywuje biosyntezę białek, w szczególności kolagenu. Jest skuteczne w zapobieganiu rozstępom. Wymaga jednak odpowiedniej formy fizykochemicznej, która umożliwi penetrację do głębszych warstw skóry.


Tretynoina; liczne badania wykazały jej skuteczność , stosowanej 2 razy dziennie w przypadku „świeżych rozstępów”.


Defiltran (acetazolamid: środek moczopędny) ułatwia zmniejszanie się rozstępów.


Wąkrotka (Centella asiatica) ma dobrze znaną skuteczność i obecnie należy do najlepszych czynników aktywnych w zapobieganiu, a nawet zmniejszeniu rozstępów.

 


Można również zastosować zabiegi kosmetyczne takie jak mikrodermabrazja, laserowe usuwanie rozstępów, czy też mezoterapia. Które pozwolą na szybsze i skuteczniejsze zmniejszanie się rozstępów.

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl